Welcome to Chengdu Expressway Co., Ltd.
Set Homepage Collection

 Yang Tan (楊 坦)


Mr. Yang Tan (楊 坦), is aged 54. Prior to joining the Company, Mr. Yang served as a staff member of North Gate Station of Chengdu Motor Transport Company (成都市汽車運輸公司) from July 1988 to May 1990, a deputy director of the General Manager Office of Chengdu Motor Transport Corporation (成 都市汽車運輸總公司) from May 1990 to August 1993, a deputy general manager of Sichuan Tonglian Rare Animal Breeding Co., Ltd. (四川通聯珍稀動物養殖有限公司) from August 1993 to December 1996, the secretary to the Party branch of Baiyun Hotel of Chengdu Motor Transport Corporation from December 1996 to October 1997, the secretary to the Party branch of the Fifth Branch of Chengdu Motor Transport Corporation from October 1997 to December 1999, a deputy station chief and deputy general manager of Chengdu Zhaojue Transportation Co., Ltd. (成都昭覺運業有限責任公司) from December 1999 to August 2004, the general manager of Chengdu Chengnan Transportation Co., Ltd. (成都成南運 業有限公司) from August 2004 to July 2010, the general manager of Chengdu Chengguan Expressway Co., Ltd. (成都成灌高速公路有限責任公司) (the predecessor of the Company) from July 2010 to April 2016, the secretary to the Party branch, director and general manager of Chengdu Energy Development Co., Ltd. (成都能源發展股份有限公司) from April 2016 to April 2020 and the general manager of the Company and chairman and a director of Chengdu Expressway Operation Management Co., Ltd. (成都高速運營管理有限公司) since April 2020. Mr. Yang graduated from Chongqing Jiaotong College, majoring in transportation management in July 1988.




WANG Xiao (王曉)


Ms. Wang Xiao (王 曉), aged 47, has served as an executive director of the Company since November 2016 and Deputy General Manager of the Company since December 2016, mainly responsible for assisting the General Manager, managing the General Management Department, and acting as a member of the strategy and development committee. Prior to joining the Company, Ms. Wang served as a staff in Agriculture Machine Bureau of Pujiang County, Sichuan Province from July 1990 to April 1996, the deputy department head of the Communication Management Department of the Chengdu Municipal Transportation Bureau from May 1996 to January 1998, the office director of the Communications News of the Chengdu Municipal Transportation Bureau from February 1998 to September 2002. She completed the traffic and transportation planning and management courses organised by Southwest Jiaotong University from September 1999 to July 2001. She served as the deputy general manager and general manager of the Chengdu Shixianghu Traffic Hotel from September 2002 to April 2006. Ms. Wang served as the deputy general manager of Chengdu Chengpeng Expressway Co., Ltd. (成都成彭高速公路有 限責任公司) from April 2006 to June 2010 and the deputy general manager of Chengdu Chengguan Expressway Co., Ltd. (成都成灌高速公路有限責任公司) from July 2010 to May 2014. Ms. Wang has served as the general manager of Chengdu Airport Expressway Co., Ltd. (成都機場高速公路有限 責任公司) since May 2014 and the chairman of board of directors of Chengdu Airport Expressway Co., Ltd. since May 2018. Ms. Wang graduated from the School of the Central Party School of the Communist Party of China in July 2011 majoring in economics (economic management). Ms. Wang was awarded the qualification of senior engineer by Chengdu Professional Title Reform Leading Group (成都市職稱改革工作領導小組) in May 2018.




ZOU Zhiquan (鄒志全)


Mr. ZOU Zhiquan (鄒志全), aged 51, has served as the Chief Engineer of the Company since December 2016, assisting the works of the General Manager and managing the Engineering Technology Department. Prior to joining the Company, Mr. Zou served successively as a technician, technical manager and construction manager in the construction sites such as Chengyu Expressway, Xinjin Leshan Dajian Road and Dongzikou Overpass from July 1991 to November 1993. He served successively as the project manager and chief engineer in the construction sites such as Liyutan Bridge of Liugui Expressway, Chengdu Laonanmen Bridge, A Contract Section of Longna Expressway, Chengmian Expressway Overpass of Chengdu Third Ring Road and Hubei Huangshi Yangtze River Highway Bridge, and served as a deputy director of the Sixth Engineering Division of the Provincial Bridge Engineering Company from August 1998 to March 2003. During the period from November 2004 to August 2007, Mr. Zou served multiple positions in Chengdu Road and Bridge Operation and Management Company Limited (成都市路橋經營管理有限責任公司), including the person in charge of bridge in engineering department, manager of quality management department, head of general engineering department, manager of engineering management department and manager of contract and cost management department; the deputy general manager of such company from August 2007 to February 2015; secretary of the Communist Party Committee, a director, and general manager of such company from February 2015 to April 2016. Mr. Zou has served as secretary of the Communist Party Committee, a director, and general manager of Chengpeng Expressway Company since April 2016 and the chairman of the board of directors of Chengpeng Expressway Company since May 2018.




LUO Dan (羅丹)


Mr. Luo Dan (羅 丹), aged 52, has served as an executive director of the Company since November 2016 and the Chief Accountant of the Company since December 2016 and has been mainly responsible for financial matters. He has been assisting the General Manager, managing the finance department, contract management department, and acting as a member of the remuneration and evaluation committee. Prior to joining the Company, Mr. Luo served successively as the accountant, deputy section chief and financial manager of Chengdu Chemical Engineering Company (成都市化工公司) from July 1985 to July 1998. During the period from August 1998 to June 2010, Mr. Luo served multiple positions in Chengdu Chengguan Expressway Co., Ltd. (成都成灌高速公路有限責任公司), including the manager of finance department from August 1998 to January 1999, assistant to general manager and manager of finance department from February 1999 to November 2000, and deputy general manager from December 2000 to June 2010. Mr. Luo has served as the deputy general manager and the chairman of the labor union of Chengdu Chengwenqiong Expressway Co., Ltd. (成都成溫邛高速公路有限公司) since July 2010, a non-executive director of Chengdu Chengpeng Expressway Co., Ltd. (成都成彭高速公路有限責任 公 司) since May 2015, the financial controller of Sichuan Chengming Expressway Co., Ltd. (四川成名 高速公路有限公司) since December 2019, a director of Chengdu Expressway Operation Management Co., Ltd. (成都高速運營管理有限公司) since April 2020 and a director of Sichuan Chengming Expressway Co., Ltd. since May 2020. Mr. Luo graduated from Chengdu Finance and Trade School (成都市財政貿易學校) in July 1985 majoring in business accounting and statistics and graduated from the Correspondence College of the Party School of Sichuan Provincial Committee of the Communist Party of China (中共四川省委黨校 函授學院) in December 2004 with a bachelor’s degree in economic management provided for people with a college degree. Mr. Luo was awarded the qualification of assistant political engineer by Chengdu Enterprise Ideological and Political Staff Professional Position Evaluation Leading Group in March 2019.




PAN Xin (潘欣)


Mr. PAN Xin (潘欣), aged 32, has served as a Supervisor of the Company since November 2016. Prior to joining the Company, Mr. Pan served as a director of the investment and development department of Chengdu Communications from July 2013 to August 2016. He has served as a manager of the investment and development department of Chengdu Expressway Construction since September 2016.Mr. Pan graduated from Southwest Jiaotong University majoring in traffic transportation with a bachelor’s degree in engineering in June 2010, and obtained his master’s degree in engineering from Southwest Jiaotong University majoring in transportation planning and management in June 2013. Mr. Pan was recognised as a logistician by China Federation of Logistics and Purchasing and the National Logistics Standardization Technical Committee in December 2011.




ZHANG Guangwen (張光文)


Mr. ZHANG Guangwen (張光文), aged 44, has served as the Secretary to the Board of the Company since December 2016, managing the Office of the Board. Prior to joining the Company, Mr. Zhang served as an accountant and sales support staff of Sichuan Tire Rubber Group Company Limited from July 1998 to October 2003, and served as an auditor in Sichuan Zhongfa CPA Co., Ltd. from October 2003 to June 2007. Mr. Zhang served as an auditor in Chengdu Communications from June 2007 to December 2008. He consecutively served as the deputy manager and manager of finance department of Chengdu Communications Investment Property Company Limited from January 2009 to June 2016. Mr. Zhang served as a deputy general manager of Chengguan Expressway Company from June 2016 to December 2016.Mr. Zhang graduated from Sichuan Industrial College majoring in Business Administration in July 1998 with a bachelor’s degree in economics. Mr. Zhang was recognised as a certified accountant by Chinese Institute of Certified Public Accountants in April 2005.



JOINT COMPANY SECRETARIES



ZHANG Guangwen (張光文)


Mr. ZHANG Guangwen (張光文), aged 44, has served as the Secretary to the Board of the Company since December 2016, managing the Office of the Board. Prior to joining the Company, Mr. Zhang served as an accountant and sales support staff of Sichuan Tire Rubber Group Company Limited from July 1998 to October 2003, and served as an auditor in Sichuan Zhongfa CPA Co., Ltd. from October 2003 to June 2007. Mr. Zhang served as an auditor in Chengdu Communications from June 2007 to December 2008. He consecutively served as the deputy manager and manager of finance department of Chengdu Communications Investment Property Company Limited from January 2009 to June 2016. Mr. Zhang served as a deputy general manager of Chengguan Expressway Company from June 2016 to December 2016.Mr. Zhang graduated from Sichuan Industrial College majoring in Business Administration in July 1998 with a bachelor’s degree in economics. Mr. Zhang was recognised as a certified accountant by Chinese Institute of Certified Public Accountants in April 2005.



KWONG Yin Ping, Yvonne (鄺燕萍)


Ms. KWONG Yin Ping, Yvonne (鄺燕萍), has served as the Joint Company Secretary of our Company since November 2017. Ms. Kwong has extensive experience in providing company secretarial and compliance services to numerous private and listed companies. She is a vice president of SWCS Corporate Services Group (Hong Kong) Limited, a company focusing on the provision of listing company secretarial and compliance services. She currently serves as the company secretary or joint company secretary of several companies listed on the Stock Exchange, including (1) a company secretary in Auto Italia Holdings Limited (stock code: 720), HC Group Inc. (stock code: 2280) and Hospital Corporation of China Limited (stock code: 3869), and (2) a joint company secretary in Aowei Holding Limited (stock code: 1370), Beijing Urban Construction Design & Development Group Co., Limited (stock code: 1599), BOCOM International Holdings Company Limited (stock code: 3329), Central China Securities Co., Ltd. (stock code: 1375), China Datang Corporation Renewable Power Co., Limited (stock code: 1798), China Merchants Securities Co., Ltd. (stock code: 6099), Guorui Properties Limited (stock code: 2329), Guotai Junan Securities Co., Ltd. (stock code: 2611), Huatai Securities Co., Ltd. (stock code: 6886), IGG Inc (stock code: 799), Shengjing Bank Co., Ltd. (stock code: 2066), Yida China Holdings Limited (stock code: 3639) and Zhenro Properties Group Limited (stock code: 6158).The Directors have considered Ms. Kwong’s concurrent service as company secretary and joint company secretary of various companies listed on the Stock Exchange and are satisfied with Ms. Kwong’s ability to devote sufficient time to act as our joint company secretary having regard to all the relevant factors including:

(a) Ms. Kwong has sufficient knowledge and experience in discharging her duties as joint company secretary through her past working experience and her services as a company secretary or joint company secretary in different listed companies. She has sufficient understanding in her role as the company secretary or joint company secretary of these companies and in estimating the time required for attending to the affairs of each listed company;

(b) Ms. Kwong has confirmed that she has not found any difficulty in devoting and managing her time to the numerous listed companies that she is involved in and none of the listed companies that she served has questioned or complained about her time devoted to the listed companies;

(c) Ms. Kwong’s primary duty is to work closely with Mr. Zhang Guangwen, the other joint company secretary of our Company, in providing assistance to Mr. Zhang so as to enable Mr. Zhang to acquire the relevant experience (as required under Rule 3.28 of the Listing Rules) to discharge the duties and responsibilities as a company secretary, including but not limited to communicating regularly with Mr. Zhang on matters relating to corporate governance, the Listing Rules, as well as the applicable Hong Kong laws and regulations which are relevant to our Company; and

(d) Ms. Kwong has confirmed to our Company that she has the capability and committed to devote sufficient time to discharge her duties and responsibilities as a joint company secretary of our Group, taking into account of her experience in acting as the joint company secretary of a number of listed companies and the time she is required to devote to each of these listed companies.

Taking into account of the reasons mentioned by the Company above and the due diligence interview conducted with Ms. Kwong, nothing has come to the attention of the Sole Sponsor to cause it to disagree with the Company that Ms. Kwong will be able to devote sufficient time to act as our company secretary in light of her roles as a company secretary for various listed companies.Ms. Kwong received a bachelor’s degree in accounting from Hong Kong Polytechnic University in November 1997. She has been a fellow of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and a fellow of The Institute of Chartered Secretaries and Administrators since December 2012.


吉祥彩票|官方网站